0
0

Наманганські казани

Наманганський казан – посуд, що має особливу форму та походження. Страви в ньому виходять соковиті, смачні, тому що округле дно, розмір, товщина стін створюють особливі умови в процесі приготування їжі. Це популярний спосіб приємно здивувати гостей вдома, на дачі, а також догодити клієнтам у кафе чи ресторані.




Особливості

Казани з Намангана досі цінуються тим, що це ручне виробництво, а також, безперечно, якісний товар, здатний служити років сто, якщо забезпечити грамотний догляд.

Іноді під цією назвою посуд виготовляється промисловим способом, але не завжди така продукція здатна конкурувати з оригіналом. Зовні наманганські казани мають характерні відмінності, адже їх форма нагадує півсферу, а розміри бувають значні.

Зазвичай дно у них округле, але в деяких випадках воно не підходить, тоді можна вибрати інший різновид, проте часто обсяги при цьому обмежені.

Ще одна характерна особливість казана чавунного (м. Наманган) – наявність кришки (сучасний варіант), але вона не повинна щільно прилягати. Це передбачено для кращої вентиляції та збереження аромату, надання страві соковитості. Якщо повністю тримати їжу на відкритому вогні, а готування таким методом займає годинник, є ризик обвітрювання інгредієнтів.


Догляд

Козан з Наманган створюють міцним, оскільки він призначений витримувати випробування вогнем, іншими обставинами.

Однак правила догляду за виробом існують, вони спрямовані на підтримання посуду у первозданному вигляді тривалий час. Для отримання позитивного ефекту від приготування страв у казані після покупки його ставлять на вогонь, прожарюють кілька годин.

Потім рясно змащують внутрішні стінки олією для створення жирної плівки. Останній етап – споліскування тари теплою водою.

Їжа в чавунному посуді тоді виходить смачною, а виріб довше тримається. Плюс регулярний догляд, що очищає, полягає у використанні неагресивних засобів, призначених для миття кухонного начиння. Адже частки порошку, гелю іноді залишаються на поверхні, звідти потрапляють у їжу, що спричиняє негативну реакцію організму людини.

Рекомендується використовувати засіб для миття посуду, соду, господарське мило.