0
0

Медогонки

Медогонка – це апарат, який використовується на пасіці. У малих господарствах, де меду одержують не дуже багато, пасічники можуть обходитися і без медогонки, але якщо пасіка велика, меду на рік збирають багато, то без такого апарату робота ускладниться.

Пристрій є центрифугою, що складається зі стаціонарного бака, всередині якого обертається ротор з касетами. Саме в ці касети вставляються рамки із стільниками.

Щоб отримати мед у цьому апараті, необхідно спочатку взяти запечатані стільники з медом та роздрукувати їх за допомогою спеціального ножа, вилки.

Потім стільники з медом ставлять у касети медогонки та починають обертати.

Під впливом відцентрової сили мед витікає з сот і стікає по стінах медогонки вниз бака. На дні бака є отвір для зливу меду.

Якщо його відкрити, мед почне витікати і його можна розливати банками або пляшками.


Типи медогонок

За принципом розташування касет

1. Радіальна медогонка.

Касети розташовані за радіусом бака. Їх наповнюють повними рамками догори. Закритий бак починають розкручувати і безперервно обертають протягом 15 хвилин, після чого відкривають та витягують рамки з порожніми сотами.

Висока продуктивність; збереження стільників у рамці; зручність у використанні; підходить для великих господарств.

Недоліки: найвища вартість.

2. Хордіальна медогонка.

Касети встановлюють по хордах кола апарату, в медогонки такого типу міститься менше рамок.

Поділяють:

  • Оборотні. Касети всередині бака встановлюються на шарніри поворотного механізму, завдяки чому їх можна перевертати руками;
  • Необоротні. Касети не повертаються, мед збирається тільки із зовнішнього боку сот. Необхідно діставати всі рамки в процесі медозбору, перевертати та встановлювати знову, щоб витягти мед з протилежного боку стільників;
  • Реверсивні. Механізм автоматично повертає рамки.

Переваги: невисока вартість, що підходить для невеликих домашніх господарств; простота в обслуговуванні.

Недоліки: небезпека пошкодити стільники під впливом відцентрової сили при повному викачуванні меду. Щоб уникнути пошкоджень, стільники спустошують наполовину, після чого перевертають рамки і повторюють процедуру. За один раз можна відкачувати мед максимум із чотирьох рамок, при тривалості обертання від двох до чотирьох хвилин із кожного боку. Не підходить для великої пасіки.


За типом приводу

1. Ручні.

Барабан рухається за допомогою рукояті. З переваг відзначимо відносно низьку вартість апарату можливість використовувати в будь-яких умовах, без підключення до електромережі; з недоліків - необхідність прикладати фізичну силу для відкачування меду, складність у контролі інтенсивності обертання та тривалості маніпуляцій, а також ймовірність пошкодження сотів.

Ручні медогонки в свою чергу діляться за типом приводу:

  • Ланцюговий або ремінний. Рукоятка встановлена над робочим барабаном. З недоліків відзначимо низький коефіцієнт прискорення і можливість отримати травму, якщо рука зісковзне з рукояті вниз, а бак буде без кришки;
  • Бічний редукторний. Має великий коефіцієнт прискорення, ручка розташована збоку, за аналогією з рукояттю м'ясорубки. Це безпечна та зручна конструкція;
  • Планетарний. З трьох зазначених типів планетарний має найбільшу передавальну частоту. З недоліків відзначимо шумність працюючого пристрою.


2. Електричні чи моторні.

Оснащені двигуном, що приводиться в дію електричним струмом.

Серед переваг електричної медогонки відзначимо високу швидкість роботи, контроль швидкості обертання та гарантоване збереження стільників.

Недоліки - висока вартість апарату, неможливість його використовувати за відсутності електрики, а також складність в обслуговуванні.

Може отримувати харчування від:

  • електромережі;
  • Акумулятор;
  • Сонячна батарея.


За кількістю рамок

1. Невелика кількість – від двох до шести рамок. Оптимальний варіант для аматорської пасіки та домашнього невеликого господарства. Як правило, це хордіальні медогонки;

2. Велика кількість – від восьми до шістнадцяти рамок. Підходить для масштабних пасік;

3. Професійні – на двадцять і більше рамок. Призначені для великих медових виробничих господарств.